08.01.2023 – O RAGBY V MÉDIÍCH
Autorem kultovní postavy Ferdy Mravence je samozřejmě Ondřej Sekora. Tento ragbyový míč mu do rukou nicméně kresbou vložil Karel Ševčík starší, slavný ragbista a trenér z Vyškova.
Je nebojácný, chytrý a vynalézavý, vždy si ví rady. Není to ideální definice ragbisty? Přesně před 90 lety oživil Ondřej Sekora, zakladatel ragby v Československu, na stránkách Lidových novin postavu Ferdy Mravence.
UHLAZENÝ OTLOUKÁNEK
Komiks s názvem Příhody Ferdy Mravence se okamžitě uchytil. Nejprve byl koncipován pro dospělé a Ondřej Sekora líčil Ferdu jako osudem otloukaného chlapíka. Později hlavní postavu „uhladil", aby se přiblížila dětskému čtenáři.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Jednu z nejoblíbenějších českých a československých kreslených postaviček znají ty nejmladší i nejstarší generace v tuzemsku. Kreslíř, grafik, ilustrátor a spisovatel Ondřej Sekora ovšem ještě dříve než samotného Ferdu „dovezl" do Československa ragby.
RVÁČEK ČI VAZAČ
Rodák z Králova pole u Brna byl v roce 1923 jako čtyřiadvacetiletý mladíček a sportovní redaktor vyslán na reportáž do Francie. Odtud si mimo jiné přivezl obrovské nadšení pro ragby, tuzemské veřejnosti sport takřka neznámý. Od roku 1926 Ondřej Sekora v deníku Sport postupně tehdy dosti exotickou hru představoval a vysvětloval. Z francouzštiny také velice poeticky přeložil posty jednotlivých hráčů: pilíře, rváčka či vazače.
9. května roku 1926 zorganizoval slavné první utkání ragby v Československu mezi SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno v Brně-Pisárkách.
Více o výročí a o Ondřeji Sekorovi a Ferdovi Mravencovi si přečtěte zde:
FORbeIN.cz:
iDNES.cz:
pb