26.04.2023 – REPREZENTACE MUŽI XV

Dvě příhry a náraz. Eliminujme sílu Lotyšů, říká kouč Česka

Příprava české reprezentace na stadiónu Markéta na Břevnově. Foto: Michal OuředníkPouhý bod dělí Česko od baráže o přímý postup do vyšší divize mistrovství Evropy, úrovně Trophy. Naopak Lotyšsko, jediný tým, který ještě může tuzemské ragbisty v úrovni Conference 1 North přeskočit, by ze zbylých zápasů s Českem a s Maďarskem muselo „vytřískat“ maximum.

„Hráči se před zápasy „o všechno“ na trénincích lépe koncentrují. Vnímám, že do takové přípravy investují víc. Toto jsou klání, která posouvají jak hráče, tak trenéry,“ říká v rozhovoru před víkendovým duelem kouč české ragbyové reprezentace XV Miroslav Němeček.

Mirku, jak se připravit na Lotyše? Co od nich lze čekat? Loni jsme je doma porazili.

Od Lotyšů můžeme čekat silové ragby. To znamená hru na jednu dvě přihrávky a náraz. My bychom naopak chtěli co nejvíce hrát s balonem, trochu je utahat a tím eliminovat jejich silovou stránku. Následně by se nám mohla jejich obrana daleko víc otevřít a toho by měl využít náš útok. V naší ofenzívě potom máme hráče, kteří mají velkou schopnost překonat protihráče jeden na jednoho a skórovat. Každopádně se dá očekávat vyrovnanější začátek zápasu, podobně jako proti Moldavsku. Bude hlavně potřeba se vyvarovat zbytečných chyb, které by nás mohly dostat pod tlak.

Jsme opravdu jen kousek od baráže. Jak moc máš rád zápasy, kde jde „o všechno“?

Čím jsem starší, tím méně mám rád samotný zápas kdy „jde o všechno“. Je to pro mě osobně velké nervové vypětí. Naopak mám moc rád přípravu na podobné zápasy. Cítím, že se hráči na trénincích lépe koncentrují. Vnímám, že do takové přípravy investují víc. Toto jsou zápasy, které posouvají jak hráče, tak trenéry. Rozhodně je potřeba postoupit, abychom takových zápasů hráli co nejvíc.

Jak se ti podařilo složit tým? Máš všechny hráče, které si chtěl nebo někdo chybí?

Víceméně jsem velice spokojený s tím, jak je tým poskládaný. Tvoří ho hráči, kteří se účastnili pravidelných reprezentačních srazů, takže nebude potřeba si vše znovu připomínat a budeme se moci věnovat spíše detailům. V roji nám bude stále chybět Robert Trefný, který svoji přítomností v autech a ve hře dokáže táhnout spoluhráče. V útoku se potom bohužel zranil Albert Froněk, který hrál ve velmi dobré formě. Každopádně jsem hrozně rád, že nás doplňují mladí hráči z reprezentace U20, kteří prokazují velkou herní kvalitu. Ze zahraničí nás potom doplní Martin Cimprich, Jakub Homer a James Faktor, kteří jsou velice inteligentní hráči a hned do týmu zapadnou.

Letošní soutěž Conferenci 1 North provází hodně kontumačních výsledků. Co na to říkáš? Je těžké pak hráče motivovat?

Nemyslím si, že to hráči nějak zvlášť vnímají. My se soustředíme na náš cíl. Všechny porazit a postoupit. Když někdo nepřijede, tak je to určitě nepříjemné ale my se začneme soustředit na další zápas. Je vidět, že je situace složitá pro všechny unie. Jen bych byl rád, aby ze současné situace vzniklo nějaké poučení a náprava. Třeba větší podpora od World Rugby.

Cílem českého národního týmu je postup do divize Trophy. O kolik je tato soutěž lepší? Pokud se podaří postoupit, jak v ní můžeme hrát? A co to přinese pro české ragby?

Myslím, že úroveň Trophy je pro nás v naší situaci ideální. Věřím, že by byli hráči více motivovaní, lépe se na zápasy individuálně připravovali, což by samozřejmě pomohlo k jejich rozvoji. Protože to je nakonec pro rozvoj to nejdůležitější, aby se hráči sami chtěli posouvat a zlepšovat. Myslím, že zápasy v Trophy by se daly lépe integrovat do našeho sportovního kalendáře.

Reprezentace_MiroslavNěmeček_815.jpg

Miroslav Němeček, trenér české ragbyové reprezentace XV. Foto: Martin Flousek


Petr Býma
media@rugbyunion.cz


SERVIS PRO MÉDIA
Nominace na zápas ZDE
Tabulka divize ME Conference 1 North ZDE
Hi-res fotogalerie českého ragby včetně národních týmů ZDE
Více informací ze zákulisí, příběhy a rozhovory s hráči pro média atd. skrze media@rugbyunion.cz