20.03.2022 – NEJVYŠŠÍ SOUTĚŽ RAGBY XV

Lídr z Říčan skolil Tatru, o druhé místo se popere Praga a Sparta

Tatrovácký zadák Martin Kladívko odkopává míč před dotírajícími říčanskými ragbisty Tristanem Horakem a Jakubem Havlem. Foto: Martin Flousek

Říčany vévodí tabulce Extraligy ragby XV po odehraném 3. kole. V závěsu jsou Praga a Sparta, které ovšem mají vzájemnou dohrávku odloženého zápasu z 1. kola k dobru. Ta se odehraje již tento čtvrtek.

Říčany si v sobotu poradily s domácí Tatrou Smíchov, soupeře přehrály 27:14, když v půli vedly 19:14. Zbylé tři zápasy třetího kola byly poměrně jednoznačné: Vyškov rozdrtil Přelouč, Sparta si poradila s Dragonem Brno a Praga bez problémů udolala Slavii.

Tatra - Říčany

Byl to ohromující nástup. Hostující Říčany v zápase kola v úvodní dvacetiminutovce doslova přikovaly domácí Tatru na jejich půli. Mnohem rychlejším a dravějším hráčům hostí se dařilo na co šáhli, drtivou ofenzívy skvěle řídila jihoafrická útoková spojka Tristan Horak. Hosté položili dvě pětky a ujali se vedení 12:0.

Tatrovku však pozvednul „její" Jihoafričan. Z naprosto ojediněné akce domácích si drze a chytře nakráčel mezi rojníky Říčan pro položení pětky Jacques Fick. Říčanští nicméně rychle odpověděli další pětkou.

Před půli stačil ještě stáhnout rozdíl na vedoucí Říčany smíchovský Dan Stárka, nicméně to bylo od domácích vše. V druhé půli už body přidávali jen říčanští ragbisté, přestože Tatra se oproti první dvacetiminutovce výrazně zvedla. Její hráči se začali rychleji přesouvat do obranných pozic a útočné snahy Říčan tak byly přeci jen utlumeny.

„Říčany byly lepším týmem, Tristan Horak dobře řídil ofenzívu týmu, využíval i skvělé kopací techniky. Je to ragbista, který hraje pro tým. Jacques Fick je trochu větší hamoun na míč a obecně je více kreativní než Tristan, ale vůbec mu dnes nevycházely takzvané malé překopy soupeřovy obrany," hodnotil hru obou klíčových hráčů jednotlivých týmů Karel Berounský starší, trenér a někdejší reprezentant. „Na zápase mě překvapila spousta technických chyb rukama. Platilo to u obou týmů: nepřesné přihrávky, předhozy či špatné zpracování míče," doplnil Karel Berounský.

FOTOGALERIE MARTINA FLOUSKA ZE ŠLÁGRU KOLA MEZI TATROU A ŘÍČANAMI ZDE

Praga - Slavia

Jednoznačné utkání se podle spolupracovníka RugbyUnion.cz Eduarda Krütznera staršího, někdejšího hráče i trenéra reprezentace, hrálo ve Vysočanech. Domácí Pragovka dominovala zápasu od úvodního hvizdu.

„Byla to jednostranná záležitost, Slavia nestíhala," uvedl Eduard Krützner. Převaha domácích se projevovala jak v mlýnech, tak v útoku. Zajímavostí podle Eduarda Krütznera byl počet trestných kopů nařízených proti domácím. „Napočítal jsem jich jednatřicet."

Vyškov – Přelouč

Ještě jednoznačnější průběh mělo utkání domácího Vyškova s Přeloučí. „Vletěli jsme do nich hned od počátku," komentoval utkání Miroslav Procházka, hráč Vyškova, který zápas kvůli nemoci sledoval u lajny. Přelouč se potýká s úzkým kádrem i zraněním klíčových hráčů. Los ji na tři úvodní kola určil tři těžké soupeře: Říčany, Pragu a Vyškov. Tým ještě nebodoval a v tabulce je poslední.

Za Vyškov ve druhé půli po dlouhé přestávce zapříčiněné zraněním nastoupil dlouholetý kapitán Martin Kovář. Ten si tak konečně zahrál klubové ragby s kamarádem Janem Kučerou, který je v klubu na hostování z Říčan. Utkání řídila rozhodčí Hanka Erika Radochová. „Sice to bylo jednostranné utkání, ale odpískala to velice dobře," pochválil Miroslav Procházka.

FOTOGALERIE ANRYHO LUKÁČE ZE ZÁPASU VYŠKOV - PŘELOUČ ZDE

Sparta - Dragon

Průběh utkání poznamenala akce hned z úvodu. Už ve 2. minutě zápasu položila Sparta nádhernou pětku. „Bylo to snad na dvanáct fází, tohle byl moc pěkný moment," uvedl Pavel Vokrouhlík, ragbyový trenér a někdejší reprezentant. Sparta kontrolovala zápas od začátku do konce.

Dragon, který si na soupeře veřil, výrazně zaostával. Týmu z Brna nevycházela ani hra v mlýnech, kde je silný. „Ze Sparťanů se mi líbil Sheldon Fortune a Tomáš Forst, oběma zápas vyšel náramně," doplnil Pavel Vokrouhlík. Jihoafričan Sheldon Fortune už nastupuje i za českou reprezentaci, Tomáš Forst je v týmu na hostování z rivalské Pragy.

-1010
6minus (1).jpgdragon_20-1.jpgRC Dragon Brno3003361161-8001