28.10.2021 – NEJVYŠŠÍ SOUTĚŽ RAGBY XV

Říčany v přímém duelu o titul porazily Vyškov a jsou mistry extraligy

Ragbyovým mistrem extraligy se stal klub Mountfield Říčany. V napínavém vyvrcholení soutěže porazil Vyškov 26:12. Třetí příčku obsadila Tatra Smíchov. Předloňský vítěz pražská Sparta skončila pod stupni vítězů. Loni se soutěž kvůli pandemii covidu nedohrála. Letošní ročník se uskutečnil, rovněž kvůli koronaviru, ve zkráceném formátu. Osm extraligových týmů se utkalo každý s každým vždy v jednom zápase. Před posledním extraligovým kolem se situace v tabulce vyvinula tak, že vítězství v soutěži mohly získat jak vedoucí Říčany, tak i druhý tým průběžného pořadí Vyškov.

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII MARTINA FLOUSKA Z FINÁLE ZDE

Domácí Říčany měly skvělý nástup do zápasu, soupeře zatlačily na jeho polovinu a do půl hodiny po jedné položené pětce a proměněných kopech vedly 16:0. Taktika "vletět" od začátku na soupeře co to dá, se vyplatila. Bylo nicméně jasné, že časem poleví. Klíčový hráč Vyškova zadák Jiří Pantůček nastoupil do zápasu až v 19. minutě, což zřejmě tlak Říčan usnadnilo.

Na začátku druhé půle Říčany po trestném kopu náskok ještě o tři body navýšily, nicméně poté začal na hřišti dominovat Vyškov. Jen díky sérii smolně ztracených míčů tým neskóroval, první pětku tak hosté položili až v 66. minutě. "Když je soupeř na balónu, tak je většinou hodně nebezpečný," uvedl k tomu říčanský zadák Michal Schlanger. Zhruba po sedmi minutách Vyškov další pětkou snížil na 12:19. Hostující hráči se ke konci snažili riskovat a dotáhnout soupeře, nicméně se jim to vymstilo. Po útočném kopu ve vlastním obranném pásmu se míče zmocnil nejvyšší hráč na hřišti říčanský Robert Trefný a v poslední minutě rozhodl.

„Cením si toho, jak jsme hráli v obraně, soupeře jsme dostávali pod velký tlak," uvedl po zápase viditelně spokojený a rozesmátý trenér Říčan Miroslav Němeček. Tým na finále velice dobře připravil, už na čtvrtečním tréninku bylo vidět, že vše funguje jak má, souhra roje i útočníků. Říčany si na soupeře věřily.

Kouč hostí Pavel Pavel Pala pak utkání zhodnotil slovy: „Říčany na nás byly dobře připraveny. Celý zápas jsem ale věřil, že můžeme vyhrát. Bylo otázkou, co se stane, až položíme první pětku. Bohužel nám to nevyšlo." Před posledním utkáním sezony prošel Vyškov těžkými zápasy na Spartě a doma proti Tatře. "Vybralo si to na nás daň, byli jsme unaveni," doplnil Pavel Pala.

Jak trenéři tak hráči mluvili po zápase o soupeřích s velkým uznáním, bylo vidět, že zápas si oba týmy užily. Bojovalo se velice férově. "Obdivuji soupeře, který vždy hraje až do konce a nikdy se nevzdává. Vyškov má u mě velký kredit," uvedl na adresu moravského celku říčanský křídelník Albert Suchopár. Jeho spoluhráč a druhé domácí křídlo irský Jacob Paul Finlay přijel do Česka před několika týdny na studijní program Erasmus, domů si odveze titul. "Cítím se fantasticky, tým je skvělý, užil jsem si tady hodně srandy," zhodnotil hubený a rychlý hráč, který se rval o každý balón.

Zápas v nádherném slunečném počasí sledovalo kolem tisícovky fanoušku a rodinných příslušníků. Více než stovka z nich přijela z Vyškova, pevnosti moravského ragby. "Atmosféra byla vynikající, přišly spousty lidí. Titul pro náš klub považuji za velmi cenný a naprosto zasloužený," poznamenal Marek Fořt, generální manažer říčanského klubu a člen Výkonného výboru České rugbyové unie.

Rozhodující zápas o vítězství v české ragbyové extralize 2021: RC Mountfield Říčany – RC JIMI Vyškov 26:12, po poločase 16:0.

Ostatní zápasy:

Sparta v posledním kole jednoznačně přehrála Slavii 57:10. O osudu zápasu bylo rozhodnuto již ve 23. minutě, kdy domácí vedli 33:0. V zápase položili pětky mimo jiné všichni tři Afričani v barvách Sparty: jihoafrický zadák Sheldone Fortuin, namibijské tříčtvrtka Peter James Walters i jeho krajan rváček Peter James Diergaart. Na posledních několik minut na hřiště naskočil i sparťanský trenér a manažer Petr Okleštěk.

Brněnský Dragon dokázal držet krok na stadionu Tatry Smíchov pouze první poločas, který skončil výsledkem 12:10 ve prospěch domácích. Pak už bodovali jen Tatrováci, kteří vyhráli 36:10. Praga zvítězila v Přelouči 52:20. Už ve druhé minutě odstoupil reprezentant a klíčový hráč domácích Jan Čížek. "Byl to hodně rozkouskovaný zápas, nicméně jsme ho od začátku měli vy svých rukách," zhodnotil útočník Pragy Matyáš Hopp.